Ako sa efektívnejšie učiť cudzí jazyk?
Určite ste sa každý na základnej či strednej škole stretli s nevyhovujúcou výukou cudzieho jazyka. Uvedomuješ si to, no nemáš dostatok motivácie pokračovať alebo nevieš ako na to? Nemusíš byť žiadny rodený polyglot či talent, aby si sa dorozumel.
Ako sa teda efektívnejšie učiť cudzí jazyk?
Skôr ako začneš, vytýč si premyslené ciele a nechaj sa motivovať. Za žiadnu cenu nepočúvaj ľudí, ktorí ťa budú odrádzať či dokonca demotivovať. Vyhraď si každý deň aspoň 20 minút na učenie jazyka. Ak nebudeš mať chuť alebo sa ti jednoducho nebude chcieť, predstav si učenie ako stretnutie s veľmi dôležitým človekom. Toho predsa neodmietneš.
Opakovanie je matka múdrosti
Ako získať veľké svaly? Predsa posilňovaním.
Presne na tom istom princípe funguje aj tvoj najvzácnejší nástroj. Mozog.
Napíš si slovíčka na kartičky, najlepšie veľkým písmom a maj ich neustále pri sebe. Namiesto mobilu počas pár minútovej pauzy, vytiahni kartičky a opakuj. Dá ti to omnoho viac. Ak si dostatočne cieľavedomý a vytiahneš ich niekoľkokrát za deň, slovíčko sa ti vybaví samo už pri ďalšom počutí.
Popusti uzdu fantázie a nalepovacie papieriky (post-it) so slovíčkami kreatívne rozmiestni po byte. Na skriňu či posteľ nalep papierik so slovom predmetu v cudzom jazyku. Takto pokračuj v celom byte a tvoja vizuálna pamäť bude šalieť.
Rozdeľ si slovíčka na kategórie alebo do vlastnej mapy mysle a snaž sa k nim vyhľadať čo najväčší počet rôznych synoným, súvisiacich slov či fráz, a hneď objavíš rozmanitosť jazyka.
Čítanie
Čítaj. Kľudne aj detské rozprávky. Zo začiatku to pôjde ťažšie a pomalšie, ale nenechaj sa za žiadnu cenu odradiť. Ak to je pre teba predsa len veľmi náročne, zaobstaraj si dvojjazyčnú knižku. Najprv je najlepšie prečítať knižku, ktorú dobre poznáš. Neznáme slovíčka si vypíš a sám vyhľadaj v slovníku. Lepšie si to zapamätáš.
Písanie
Rýchlo napreduješ? Skús novú výzvu a začni písať, precvičovať jazyk. Vymysli si tému a píš. Písaním rôznych textov si precvičuješ hlavne svoje zručnosti v oblasti gramatiky. Následne si text nahlas prečítaj, aby sa ti slovíčka a frázy zafixovali.
Nájdi si priateľov z rôznych kútov sveta a začnite si intenzívne písať. Nielenže spoznáš nových ľudí a kultúru, ale ešte sa pri tom aj zlepšíš.
Počúvanie
Najdôležitejšou časťou, ktorá sa nesmie zanedbávať, je dostať jazyk a výslovnosť do uší. Ak slovíčko nevieš vysloviť, je isté, že mu ani v texte nebudeš rozumieť.
Nie od zajtra, pozajtra, popozajtra, ale hneď odteraz prestaň pozerať obľúbené seriály, filmy s dabingom, ale vyhľadaj si ich s titulkami. Je to omnoho väčšia zábava. A povedzme si úprimne, naše dabingy za veľa nestoja.
Ďalším príkladom na trénovanie výslovnosti sú piesne. Azda niet človeka, ktorý by nemal rád hudbu. Počúvame ich dennodenne aj viac ráz a niektoré texty nám zakotvia v mysli na niekoľko rokov.
Prečítaj si text tvojej obľúbenej piesne, pusti si ju a kľudne aj spievaj.
Tipy na záver
- Maj na mysli – opakovanie je matka múdrosti
- Pre začiatok postačia detské knižky
- Písaním textov rozširuješ slovnú zásobu a zlepšuješ gramatiku
- 70 % informácií si priemerný človek zapamätá z toho, čo súčasne vidí, počuje a vykonáva, a 90 % z toho, k čomu sám dospel, na základe vlastnej skúsenosti, vykonávaním nejakej činnosti (Fredmann)
A hlavne sa nevzdávať!!
Foto: zaujimavosti.net